Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (Ιnternational Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της λογοτεχνίας για παιδιά και νέους.

Το 2021 υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα των Η.Π.Α.

PagkHmeraViliou

Η αφίσα φιλοτεχνήθηκε από τον Roger Mello, που γεννήθηκε στην Μπραζίλια το 1965. Έχει εικονογραφήσει περισσότερα από εκατό βιβλία, από τα οποία στα είκοσι πέντε είναι δικό του και το κείμενο. Τιμημένος από την ΙΒΒΥ με το βραβείο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν εικονογράφησης το 2014, έχει επίσης τιμηθεί με πολλά βραβεία από πολλές χώρες και σε πολλές χώρες έχουν εκτεθεί έργα του.

Το μήνυμα γράφτηκε από την Αμερικανίδα ποιήτρια Margarita Engle, γεννημένη στο Λος Άντζελες από Αμερικανό πατέρα και Κουβανή μητέρα. Έχει τιμηθεί με πολυάριθμα βραβεία παιδικής και νεανικής λογοτεχνίας και πλήθος διακρίσεων.

Η μουσική των λέξεων

Όταν διαβάζουμε, το μυαλό μας βγάζει φτερά.

Όταν γράφουμε, τα δάχτυλά μας τραγουδούν.

Οι λέξεις είναι ήχοι από τύμπανα και φλάουτα στη σελίδα,

καλλίφωνα πουλιά που πετούν ψηλά, ελέφαντες που σαλπίζουν,

ποτάμια που κυλούν, καταρράκτες που ξεχύνονται,

πεταλούδες που στροβιλίζονται

ψηλά στον αέρα!

Οι λέξεις μας καλούν να χορέψουμε – ρυθμούς, στίχους, χτυποκάρδια, παλιές ιστορίες και νέες,

φανταστικές και αληθινές.

Είτε είσαι στο σπίτι ασφαλής

ή τρέχεις να περάσεις τα σύνορα για μια άλλη χώρα

και μια ξένη γλώσσα, οι ιστορίες και τα ποιήματα

σου ανήκουν.

Όταν μοιραζόμαστε λέξεις, οι φωνές μας

γίνονται η μουσική του μέλλοντος,

ειρήνη, χαρά και φιλία,

μια μελωδία

ελπίδας.

(Απόδοση: Λότη Πέτροβιτς-Ανδρουτσοπούλου)

Βιβλιοπαρουσίαση

vivlioparousiasi

Κατεβάστε από εδώ το έντυπο βιβλιοπαρουσίασης για να καταγράψετε την γνώμη σας για κάποιο βιβλίο που διαβάσατε.

Το έντυπο παραδίδεται συμπληρωμένο στην καθηγήτρια υπεύθυνη για τη βιβλιοιθήκη.

Κανονισμός σχολικής βιβλιοθήκης

• Μέλη της σχολικής Βιβλιοθήκης είναι όλοι οι μαθητές του Γυμνασίου Φωτολίβους.
  • Μπορούν να δανειστούν 1-2 βιβλία για δύο εβδομάδες. Αν δεν ολοκληρώσουν την ανάγνωση μπορούν να πάρουν παράταση, αφού ενημερώσουν τον/την υπεύθυνο.
  • Προσέχουν τα βιβλία που δανείζονται και δεσμεύονται να τα επιστρέφουν στην ίδια κατάσταση. Σε περίπτωση καταστροφής ή απώλειας ανανεώνουν το βιβλίο.
  • Δεν δανείζουν το βιβλίο σε συμμαθητές τους μέσα στην προθεσμία που το έχουν, αλλά το επιστρέφουν, για να το δανειστεί ο επόμενος ενδιαφερόμενος.
  • Στη βιβλιοθήκη δεν φέρνουμε φαγητό ή νερό, χυμούς κ.λπ.
  • Αφήνουμε τις τσάντες σε άλλο χώρο π.χ. στην αίθουσα.
  • Κάνουμε ησυχία, κρατάμε τη σειρά προτεραιότητας.
  • Αναζητούμε βιβλία βλέποντας στα ράφια ή ζητάμε από τον υπεύθυνο το συγκεκριμένο, αν το γνωρίζουμε. Αν όχι, ζητάμε να μας προτείνει εκείνος ανάλογα με τα ενδιαφέροντά μας.
  • Τηρούμε τις ημερομηνίες δανεισμού επιστροφής και αν θέλουμε, συμπληρώνουμε το έντυπο της βιβλιοπαρουσίασης.
  • Αν έχουμε προτάσεις για τη λειτουργία και τη βελτίωσή της σχολικής μας βιβλιοθήκης τις καταθέτουμε είτε προσωπικά είτε μέσω των μαθητικών συμβουλίων των τάξεων.

Πρόγραμμα βιβλιοθήκης

Η Σχολική βιβλιοθήκη ανοίγει στο μεγάλο διάλειμμα, αλλά και εκτάκτως ύστερα από συνεννόηση με τα τμήματα.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ:

Α’ ΤΑΞΗ: ΚΟΒΑΝΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΚΑΜΠΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΟΥΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Β’ ΤΑΞΗ: ΝΤΕΝΕΒΑ ΕΛΕΟΝΩΡΑ, ΦΕΤΙ ΘΕΟΔΩΡΑ

Γ’ ΤΑΞΗ: ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΟΥ ΚΑΣΣΙΑΝΗ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ ΑΘΗΝΑ

Όσοι/ες μαθητές/τριες επιθυμούν να συμμετάσχουν σε εθελοντικές δράσεις της βιβλιοθήκης να απευθύνονται στην:

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

ΣΑΒΒΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΠΕ02