ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το Γυμνάσιο Φωτολίβους ιδρύθηκε το 1977. Βρίσκεται 17 χιλιόμετρα νοτιοδυτικά της Δράμας και απέχει 21 χιλιόμετρα από την Προσοτσάνη, την πρωτεύουσα του ομώνυμου Δήμου, στον οποίο ανήκει. Το Φωτολίβος είναι μια αγροτική περιοχή 1484 κατοίκων, σύμφωνα με την απογραφή του 2011, με έντονη τάση εσωτερικής, αλλά και εξωτερικής μετανάστευσης τα τελευταία χρόνια. Το γεγονός αυτό, αλλά και η συνεχής μείωση των γεννήσεων επηρέασαν και τον αριθμό των μαθητών του Γυμνασίου, το οποίο λειτουργεί με 3  τμήματα, ένα ανά τάξη, με σπουδαστές από το Φωτολίβος, την Μαυρολεύκη και τη Συμβολή. Μετά την ίδρυσή του και κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του μετακινήθηκε στο σημερινό διδακτήριο και εντάχθηκε στο πρόγραμμα ΣΕΠΠΕ (Σχολεία Εφαρμογής Πειραματικών Προγραμμάτων Εκπαίδευσης).

Σήμερα το σχολείο παραμένει ιδιαίτερα ενεργό και προσφέρει στους μαθητές ποιοτικό επίπεδο μόρφωσης. Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς πραγματοποιεί πλήθος δράσεων σχετικά με όλα τα θέματα που απασχολούν την κοινωνία ( περιβαλλοντικά, πολιτιστικά, κ.α.) προάγοντας τη συνεργασία, την αλληλεγγύη και τη συμμετοχικότητα. Εκτός των άλλων, στο σχολείο τα τελευταία χρόνια οργανώθηκε και λειτουργεί και ομάδα STEM. Στο πέρασμα του χρόνου το Γυμνάσιο Φωτολίβους εκσυγχρονίζεται μέσα από τις επιταγές του εκπαιδευτικού συστήματος.

ΥΠΟΔΟΜΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το Γυμνάσιο Φωτολίβους βρίσκεται  σε ιδιόκτητο οικόπεδο στη ΝΔ παρυφή της κοινότητας. Στεγάζεται σε διώροφο κτίριο συνολικής επιφάνειας 2050 τ.μ. με πρόσβαση σε ΑμεΑ

Διαθέτει:

• 10 αίθουσες διδασκαλίας
  • Εργαστήριο Φυσικών επιστημών
  • Εργαστήριο Πληροφορικής
  • Εργαστήριο Τεχνολογίας
  • Αίθουσα Εκδηλώσεων
  • Βιβλιοθήκη
  • Αίθουσα STEM
  • Κλειστό Γυμναστήριο
  • Εξωτερικούς χώρους άθλησης (γήπεδα ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ και χάντμπολ)
  • Διαθέτει επίσης σταθμό παροχής Πρώτων Βοηθειών.