Μια μοναδική εμπειρία επαφής με τη Λυρική Σκηνή είχαν την ευτυχία  να βιώσουν οι μαθητές μας κατά τη διάρκεια της 6ης και 7ης Νοεμβρίου.  Την πρώτη μέρα μέλη της  επισκέφτηκαν το σχολείο φέρνοντας σε επαφή τα παιδιά μας με το μαγικό κόσμο της Όπερας καθώς γνώρισαν από κοντά τα μουσικά όργανα, τους ήχους τους και τις ιδιαιτερότητες τους, τραγούδησαν χορωδία και  δούλεψαν στο εργαστήριο της πληροφορικής την ψηφιακή Σκηνή της Όπερας.

Την επομένη το όλο πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επιτυχία με την παρακολούθηση της παράστασης στο Ωδείο της Δράμας, αλλά και με την ξεχωριστή χορωδιακή συμμέτοχη των μαθητών κατά τη διάρκεια της.  Ευχαριστούμε θερμά όλα τα μέλη της Εθνικής Λυρικής Σκηνής που μας τίμησαν και μας πρόσφεραν πρωτόγνωρες καλλιτεχνικές εμπειρίες και μουσικά ακούσματα.