Τα μέλη του δραμινού φιλοζωικού συλλόγου Pawmates Rescue η κα Ματίνα Παναγιωτελίδου και η κα Γεωργία  Παπουτσή επισκέφτηκαν  το σχολείο μας στο πλαίσιο της  Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας (4η Απριλίου κάθε έτους) και  μας ενημέρωσαν για την σχετική νομοθεσία που αφορά την προστασία των ζώων, για τις υποχρεώσεις όσων έχουν κατοικίδια ζώα και για την δράση του συλλόγου τους. Ο σύλλογος Pawmates Rescue δραστηριοποιείται στην περιοχή του ν. Δράμας (και γύρω νομών) και διασώζει αδέσποτα που βρίσκονται σε κίνδυνο: παραπεταμένα μικρά, τραυματισμένα, πεινασμένα. Τα  περιθάλπει, αναζητά  προσωρινό καταφύγιο για αυτά σε ανθρώπους που τα αγαπούν και ψάχνει  οικογένειες για την οριστική υιοθεσία τους.

Pawmates rescue aims to help strays and do whatever possible to preserve their happiness and welfare.