Ακόμα μια όμορφη διδακτική επίσκεψη μας χάρισε στην εκπνοή του ο Φλεβάρης, σήμερα ημέρα Πέμπτη, 29-02-2024. Το πρωί επισκεφτήκαμε το  Εκθεσιακό Κέντρο «Απόστολος Μαρδύρης»  στη Νέα Καρβάλη νομού Καβάλας και παρακολουθήσαμε μια πρωτότυπη παρουσίαση της πόλης της αρχαίας Θάσου (την αρχαία αγορά, το θέατρο,..).Στη συνεχεία γευτήκαμε τις ντόπιες λιχουδιές, όπως κουραμπιέδες, γλυκά ,..σε τοπικό μαγαζί. Στην επιστροφή επισκεφτήκαμε και το αρχαίο θέατρο των Φίλιππων  όπου οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να  γνωρίσουν  βιωματικά τα μέρη  αρχαίου του θεάτρου  και να συμπληρώσουν τις γνώσεις τους για τη λειτουργία κι οργάνωση των  δραματικών αγώνων στην κλασσική εποχή (στα πλαίσια του μαθήματος ” δραματική ποίηση”). Ευχαριστούμε τους μαθητές για την ώριμη παρουσία τους στις επισκέψεις καθώς και τους συνόδους καθηγητές.