Την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Φωτολίβους ενημέρωση από τον Υπεύθυνο του ΕΚΦΕ Δράμας κ. Παναγιώτη Παζούλη για τα Σχολικά προγράμματα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος. Συγκεκριμένα έγινε σύντομη  αναφορά στα προγράμματα  το Climate Detectives, το Mission X, το Moon Camp και το CanSat. Στη συνέχεια ακολούθησε  αναλυτική παρουσίαση για το πρόγραμμα Astro Pi.

Με το πρόγραμμα αυτό οι μαθητές μπορούν να προγραμματίσουν έναν υπολογιστή και να επικοινωνήσουν με τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό. Κάθε ομάδα θα δημιουργήσει μία εικόνα με την βοήθεια υπολογιστή και θα την αποστείλει στο Διαστημικό Σταθμό.  Με την αμέριστη βοήθεια του Υπεύθυνου ΕΚΦΕ Δράμας, το Γυμνάσιο Φωτολίβους προχωρά σε δημιουργία ομάδων μαθητών με μέντορα ένα εκπαιδευτικό για κάθε ομάδα με σκοπό την συμμετοχή στο πρόγραμμα Astro Pi.