«Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου.  Αρχικά ορίστηκαν η Σημαιοφόρος και οι παραστάτες και δόθηκαν τα αριστεία, τα βραβεία και οι έπαινοι στους μαθητές και τις μαθήτριες. Στη συνέχεια υπό την καθοδήγηση του κ. Καραμάνη οι μαθητές της Β τάξης διάβασαν το χρονικό, παρουσίασαν τα ιστορικά γεγονότα, διάβασαν αφηγήσεις και κείμενα σχετικά με τις δυσκολίες, τον ηρωισμό αλλά και την αυτοθυσία του λαού μας. Η γιορτή μας τελείωσε με την ανάκρουση του Εθνικού  μας Ύμνου.»
Το Σάββατο 28η Οκτωβρίου 2023 το Γυμνάσιο μας συμμετείχε στη δοξολογία που τελέσθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου & Αποστόλου Θωμά, στην συνέχεια έγινε μετάβαση στο Μνημείο Πεσόντων, ακολούθησε κατάθεση στεφάνων  και η μαθητική παρέλαση.