Για ακόμα μια φορά οι μαθητές του σχολειού μας, με οδηγό τις άξιες των προγονών μας και την πίστη στα ιδανικά της Ελευθερίας κι της Εθνικής Ανεξαρτησίας, τιμούν με σεβασμό την ιστορική παρακαταθήκη της Εθνεγερσίας του 21 κι αποτίουν φόρο τιμής στις μεγάλες ηρωικές μορφές που οδήγησαν το Γένος στην Ανάσταση του.    Στα πλαίσια της σχολικής μας γιορτής προβλήθηκε χρονικό από την “ιδεολογική προετοιμασία της επανάστασης, μέχρι την ίδρυση του 1ου ελληνικού κράτους”, τιμήθηκαν οι θρυλικές πολεμικές μορφές του Αγώνα κι ακούστηκαν επαναστατικά τραγούδια που συνέβαλαν στην αφύπνιση των υπόδουλων Ελλήνων. Θυμόμαστε, Τιμούμε , Ευγνωμονούμε τους αγωνιστές της Εθνικής Επανάστασης του 21.

(Τη Δευτέρα, 25 Μαρτίου, οι μαθητές παραβρέθηκαν στον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Φωτολίβους, ακολούθησε η δοξολογία και η καθιερωμένη παρέλαση.)